تولید مفتول فنر

 

در حال حاضر در صنعت جهت تولید مفتول های فنری یا پیچ و یا مفتولهای از پیش تنیده شده از روش کشش سرد و یا کار سرد روی مواد اولیه ورودی استفاده می شود.
در این روش خواص مکانیکی مواد اولیه مورد توجه است.بدلیل اینکه برای تولیدات فوق نوع گرید، سایز مواد اولیه و ساختار میکروسکوپی و همچنین استحکام آنها باید طوری انتخاب شود که در محصول، خواص خواسته شده را به ما بدهد.

  • فرآیند تولید مفتول فنر به روش کشش سرد

جهت تولید این محصول در ابتدا نیاز به مواد اولیه یا همان وایرود است.معمولا گرید وایرودها که عموما برای تولید این محصول استفاده می شود به نام های می باشد. ۷۲B , 82B , C67
این گرید ها همان طور که از نامشان مشخص است دارای درصد کربن ۰/۷۲ و ۰/۸۲ و ۰/۶۷ هستندکه بنا به درخواست مصرف کننده از لحاظ خواص مکانیکی نوع گرید مشخص می شود.همچنین این وایرودها در سایزهای مختلف تهیه شده علت آن است که مفتول اولیه را فقط تا درصدی مشخص میتوان تغییر شکل داد. در صورت تغییر شکل زیاد سطح مفتول دچار ترکهای ریزی میشود. پس باید سایز وایرود طوری انتخاب شود که پس از اتمام کشش دارای خواص مکانیکی خواسته شده مطابق استانداردهای جهانی باشد.

  • واحد اسید شویی:

کلافهای وایرود پس از انجام کنترل اولیه از لحاظ گرید ، سایز، استحکام و ساختار میکروسکوپی و تایید آن به واحد اسید شویی منتقل شده و در آن قسمت تمامی سطوح مفتول از هر گونه چربی و زنگ زدگی پاک می شود. در قسمت اسید شویی کلاف ها وارد وان های بزرگ اسید کلریدریک شده که بنا به زنگ زدگی سطح از ۱۵ تا ۶۰ دقیقه داخل اسید باقی می ماند. اسید کلریدریک باعث خوردگی سطح شده و سطح اکسید شده را از بین می برد.
بعد از آن کلافها بلافاصله وارد وان آب شده و در آنجا با فشار زیاد آب تمامی اسیدهای مانده بر روی سطح را می شوید. در مرحله بعدی به چند علت کلاف باید روی سطح آن پوشش قرار گیرد که دلایل به شرح زیر می باشد:
۱) جلوگیری از اکسید شدن سطح در مدت زمان حدود ۲ هفته
۲) از بین رفتن اصطکاک بین مفتول و سطح قالب
۳) ایجاد خاصیت چسبندگی روی سطح فلز بدلیل جذب کردن مواد روانکار در حین کشش
عمل پوشش در دو مرحله پوشش اولیه که با محلول فسفات و پوشش ثانویه با محلول بوراکس انجام می شود.که به ترتیب کلافها پس از شستشو توسط آب وارد وان فسفاته شده و بین ۳ تا ۵ دقیقه در این محلول باقی می ماند و سپس وارد وان بوراکس شده و در مدت زمان فوق در این محلول نیزمی ماند، بعد از آن کلاف جهت تولید به قسمت انبار منتقل میشود.

  • واحد تولید:

کلاف ها پس از اسید شویی وارد سالن تولید شده و توسط جرثقیل روی pay off قرار می گیرد. سپس ابتدای کلاف را باید به اندازه کوچکتراز حدی که قرار است کشیده شود نازک می کنیم. این عمل معمولا توسط سنگ گاری انجام می شود.بعد از آن سر کلاف را از داخل قالب رد کرده و از آن طرف توسط یک فک نگهدارنده که این فک دارای نیروی کششی است متصل می شود. که به محض روشن شدن موتور ماشین کشش، فک شروع به کشیدن مفتول از داخل قالب می کند. نکته قابل توجه این است که مفتول ورودی به قالب باید حالت صاف و کاملا افقی دااشته باشد چون در صورت عدم نکته فوق قالب شکسته یا تغییر شکل به صورت ناقص انجام می شود به همین منظور قبل از ورود مفتول به قالب یک استوانه مخروطی قرار دارد که وظیفه ایجاد صاف کردن مفتول درحد نسبی را دارد و بعد ازآن غلطک هایی وجود دارد که مفتول از بین آنها گذشته و بصورت کاملا صاف در می آید.
عموما عمل کشش بنا به سایز وایرود و سایز نهایی مفتول فنر و همچنین خواص مکانیکی مورد نیاز بین ۱ تا ۸ مرحله کشیده می شود و تغییر شکل میدهد.در اینجا این نکته قابل توجه است که اساس فنریت یا ارتجاعی شدن مفتول ایجاد تنش در آن است. در واقع با عمل کشش سطح مقطع مفتول در هر مرحله کوچکتر میشود در نتیجه تنش حاصل زیاد تر شده و خاصیت فنری بودن مفتول نیز زیاد می شود. در هنگام تغییر شکل مفتول درون قالب معمولا اصطکاک زیادی بین سطح قالب و سطح مفتول ایجاد می شود که مشکل باید به طور صد در صد حل شود. برای اینکار همانطور که قبلا ذکر شد در قسمت اسیدشویی پوشش فسفات و بوراکس وظیفه داشتند تا عمل اصطکاک بین قالب و مفتول را از بین ببرند ولی این عمل تنها ۲۰ درصد این مشکل را حل میکند به همین منظور از مواد روان کننده در حین کشش استفاده میکنیم که این مواد به نام های کلسیم، سدیم ، گرافیت و… می باشند.
بعد از اینکه مفتول به سایز نهایی تبدیل شد باید به صورت یک کلاف درآید به همین منظور مفتول در مرحله آخر دور یه طبله بزرگ پیچیده میشود. و سپس توسط چنگک از داخل این طبله بیرون کشیده می شود. در نهایت کلاف تولید شده بنا به درخواست مشتری به وزن های تعیین شده بسته بندی شده و آماده تحویل قرار می گیرد.

 

  • کنترل کیفیت در حین تولید مفتول فنر:

۱)تست هلیکس
تست هلیکس به این صورت است که یک حلقه از وسط کلاف
تولید شده جدا کرده و روی زمین انداخته می شود. این عمل دو نکته را مشخص
می کند. الف- قطر حلقه نباید کمتر ۵۰ سانتی متر باشد زیرا در صورت کوچک بودن، کلاف پس از خارج شدن از روی طبله بلافاصله خود را جمع کرده و تمامی حلقه ها در هم گره می خورند.
ب- ابتدا و انتهای حلقه باید دقیقا روبروی همدیگر باشد زیرا اگر این عمل درست نباشد در حین تولید حلقه ها روی هم افتاده و احتمال پاره شدن و در هم گره خوردن را ایجاد می کند.
۲) تست استحکام مفتول فنر
استحکام فنرهای مکانیکی طبق استاندارد DIN به چهارکلاس مختلف
A , B , C , D تقسیم بندی شده است بنا به عدد استحکام و دقت سایز مفتول کلاس مورد نظر بدست می آید.

۳) تست پیچش
کنترل خواص مکانیکی و ابعادی فنر های مکانیکی معمولا توسط استاندارد DIN17223 انجام می شود. انجام آزمایش پیچش نیز طیق استاندارد در هر سایز از فنر دارای یک عدد مشخص است.برای مثال فنر سایز ۴۰/۳ میلیمتر از لحاظ استاندارد باید ۱۹ دور حول محور خود پیچیده شود و نشکند.
از دیگر کنترلهای این محصول کنترل قطر فنر در حین تولید و در سایز نهایی می باشد .زیرا در موقع تولید و گذشت زمان سایز قالب ها تغییر کرده و سایز قالب زیاد می شود در نتیجه کنترل ابعادی فنر خیلی در این رابطه مهم است.
منبع : Rikhtegari.net

Call Now Buttonشرکت سیم جوش کویر